Jak dbać o doniczkowy wrzos?

02:52 Petunia 11 Comments

Doniczkowy wrzos to bardzo popularna roślina jesienna, jednak w utrzymaniu nie jest prosta.
Co zrobić, aby zapewnić jej dogodny rozwój?

1. Zmiana doniczki.

Bardzo często wrzos sprzedawany jest w małych, ciasnych doniczkach , które niestety nie dają roślinie komfortu. Warto więc przed zimą przesadzić go w nieco większą donicę - ale nie musi być ona głęboka, gdyż wrzosy mają płytki system korzeniowy. Doniczki na dnie powinny mieć otwory odpływowe.

 2. Gleba.






Przy przesadzaniu do nowej donicy, należy pamiętać, że wrzos lubi kwaśne podłoże - dlatego najlepszą ziemią będzie kwaśny torf lub podłoże do roślin wrzosowatych. Na dno doniczki można dać keramzyt, który tworzy doskonałą warstwę drenażu oraz jest całkowicie odporny na wszelką działalność szkodników, pleśni czy grzybów, co zmniejsza ryzyko infekcji dla roślin. Jest to bardzo trwały materiał, który z biegiem czasu nie traci swoich właściwości.

3. Podlewanie.

Wrzosy nie lubią nadmiaru wody, dlatego należy je podlewać tylko wówczas, gdy ziemia będzie już wyraźnie sucha. Rośliny te lepiej znoszą przesuszenie niż przelanie. Po podlaniu należy odczekać 10-15 minut i odlać zalegającą z podstawki wodę. W innym przypadku wrzos może nabawić choroby grzybowej lub po prostu zgnić. 

4. Przycinanie.

Wrzos należy przycinać wiosną, gdyż dłuższe pędy sprzyjają dobremu przezimowaniu. Przy podcięciu usuwa się jedynie przekwitłe kwiatostany. Cięcie jest niezbędne, gdyż powoduje zagęszczenie krzewów i obfite kwitnienie.

5. Nawożenie.

Rośliny te należy nawozić z umiarem. Najlepiej stosować niższą dawkę niż zalecana przez producenta.Wybierajmy najlepiej nawozy do wrzosów lub te do roślin wrzosowatych (mogą to być nawozy do rododendronów). Wrzosy są bardzo wrażliwe na przenawożenie!

6. Stanowisko.
Wrzosy preferują stanowiska słoneczne i osłonięte przed silnym wiatrem. Źle rosną w cieniu i najlepiej czują się na dworze - balkony, tarasy, parapety. W domu szybko zmarnieją, nawet pomimo naszej troskliwej pielęgnacji. Do pomieszczenia możemy je chować tylko na krótki czas (na kilka dni)! Powinny wtedy stać w widnym i chłodnym miejscu, z dala od kaloryfera.


11 komentarzy :

  1. Piękne wrzosy. Ja mam na działce dość duże okazy, bo rosną już 5 lat. Bardzo lubię wrzosy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszą być piękne! :) Ja również lubię, ale dopiero od niedawna mnie urzekły :) Pozdrawiam

      Usuń
  2. Świetny post! Bardzo mi się przyda, bo mam akurat nowy wrzos na parapecie, a zupełnie nie mam ręki do kwiatów ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) i mam nadzieję, że się sprawdzi! :)

      Usuń
  3. W takich chwilach żałuje, że nie mam ogrodu lub dużego balkonu :( Wrzosy są piękne

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przyszłości może się doczekasz i nadrobisz, kto wie? :) Pozdrawiam!

      Usuń
  4. Czy podobnie mogę pielęgnować wrzośca? Niedawno zakupiłam taki piękny i widzę, że rzeczywiście marnieje w mieszkaniu. Natomiast wrzos, którego mam na balkonie prezentuje się znakomicie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak - wrzośce i wrzosy mają podobną pielęgnację. Jednak jedną z zasadniczych różnic jest to, że wrzośce są wrażliwe zarówno na przesuszenie i przelanie, dlatego ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Nawożenie tej rośliny nie jest konieczne. Pozostałe zasady pielęgnacji wrzośców nie różnią się od uprawy wrzosów w doniczkach. :)
      Serdecznie pozdrawiam! :)

      Usuń
  5. Chciałabym mieć miejsce na takiego wrzoska ! Cudne są !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można je kupić naprawdę w małych rozmiarach :) polecam :)

      Usuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń