Kwiaty cebulkowe w doniczkach
Początek jesieni to idealny moment do zasadzenia kwiatów cebulkowych w donicach - w tym roku będę sadzić dwie odmiany tulipanów.
Krok I Wybór roślin cebulkowych.
W doniczkach można sadzić większość roślin cebulkowych. Idealne są gatunki kwitnące wiosną, m.in hiacynt, irys, krokus, cebulica, narcyz, tulipan...
Krok II Wybór terminu sadzenia.
Cebulki sadzimy do doniczek w październiku, a nawet w listopadzie, po to aby mogły przezimować na zewnątrz(lub w chłodnym miejscu) i wiosną zakwitły. Ten etap jest niezbędny do rozpoczęcia kwitnienia!
Cebulki sadzimy do doniczek później niż do gruntu (około tydzień/dwa), ponieważ w doniczkach temperatura ziemi jest wyższa niż w ziemi ogrodowej. Zbyt wczesne posadzenie rośliny do doniczki, może spowodować szybsze kiełkowanie.
Krok III Dobór odpowiedniej doniczki i podłoża
Każda roślina posiada swoje wymagania glebowe. Jeśli chcemy w jednej doniczce zasadzić różne kwiaty to najlepiej kupić uniwersalne podłoże do roślin balkonowych/doniczkowych lub ogrodowych. Jeśli ziemia
jest zbyt ciężka warto ją wymieszać z torfem. Doniczki powinny mieć nie mniej niż 20 cm głębokości i mieć duże (lub dużo) otworów w dnie - w innym przypadku woda może zalegać w donicy, co prowadzi do gnicia cebulek.
Krok V Przechowywanie
Doniczki z posadzonymi w nich cebulkami warto zakopać w ziemi w ogrodzie, gdzie bezpiecznie przezimują - oczywiście gdy mamy taką możliwość. Jeśli nie posiadamy ogrodu umieszczamy je na balkonie w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru. Do nastania mrozów dbamy aby ziemia w doniczkach nie przeschła (powinna być lekko wilgotna ale nie mokra). Po pierwszych przymrozkach doniczki znajdujące się w ogrodzie, okrywamy gałązkami iglaków, a te które znajdują się na balkonie możemy wsadzić w większą, drewnianą skrzynkę, którą wypełniamy szczelnie gazetami, styropianem, torfem. Jeśli nie posiadamy ogrodu ani balkonu, kwiaty dajemy w chłodne miejsce, gdzie temperatura nie przekracza 10 stopni. Jest to mniej odpowiednia opcja, ponieważ rośliny, które cały okres zimy będą w pomieszczeniu bez naturalnego światła mogą szybciej kiełkować, a ich łodygi mogą być wiotkie. Gdy ustaną mrozy, doniczki wyciągamy z ich zimowych pomieszczeń i umieszczamy na balkonach. Wraz z nadejściem wiosny zaczynamy je podlewać i nawozić - tak jak jest to zalecane dla poszczególnych gatunków.
Wszystko fajnie wytłumaczone, teraz nic tylko sadzić! :)
OdpowiedzUsuńBardzo mnie to cieszy :) Pozdrawiam!
UsuńO proszę :) Niezła szkoła dla mnie.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że post się przyda :)
UsuńGenialne wytłumaczone! Nie mam ręki do kwiatów, ale po tej lekcji az kusi żeby spróbować! :)
OdpowiedzUsuńZachęcam :) później można cieszyć oko naprawdę świetnymi efektami !
UsuńŚwietnie całość wygląda i aż chce się takie u siebie zrobić :)
OdpowiedzUsuńDla efektów warto :) pozdrawiam :)
UsuńCześć! Nominowałam Cię do Liebster Blog Award. Wszystkie informacje w poście na moim blogu. Zachęcam do udziału w zabawie. Pozdrawiam,Magda
OdpowiedzUsuńKocham Hiacynty <3 Już nie mogę doczekać się wiosny - zapełnię nimi cały pokój ;) Super rady,może się skuszę i posadzę
OdpowiedzUsuńI to mi się podoba - również lubię mieć dużo kwiatów w pokoju :)
UsuńSuper wpis, tego mi trzeba było - uwielbiam hiacynty, ale nigdy dlugo u mnie nie żyją :( Przywiozłam sobie tulipany z Amsterdamu, więc koniecznie muszę je za niedługo posadzić ;-)
OdpowiedzUsuńJa bardzo cenię w hiacyntach zapach :)
Usuńnigdy nie sadziłam kwiatków w doniczkach,ale bardzo lubię te wiosenne ;)
OdpowiedzUsuńJa również bardzo je lubię :) pozdrawiam
Usuń