Uprawa lawendy w domu

09:13 Petunia 1 Comments

Ogród lub działka to miejsca, w których głównie spotykamy się z lawendą. Dobrze uprawiana przybiera gęste kępy, a jej zapach jest bardzo intensywny. Ostatnimi czasy dużą popularność zyskała lawenda domowa, tzn. uprawiana w doniczce lub koszyku na naszych oknach. 

Uprawa lawendy w doniczce nie różni się zbytnio od uprawy w ogrodzie. Gdy mamy już odpowiednią donicę, na jej dnie układamy warstwę drenażową, np. z keramzytu. Lawenda lubi bardzo przepuszczalne podłoże, dlatego jest to element bardzo konieczny. Ziemia, którą wykorzystujemy do sadzenia, powinna zawierać dużą ilość wapnia.Lawenda lubi stanowisko słoneczne, dlatego możemy ją umieścić na najbardziej słonecznym parapecie w mieszkaniu lub miejscu na balkonie. Warto również zapewnić jej przepływ powietrza. 

Podlewanie lawendy w domu odbywa się tak samo jak w ogrodzie. Ziemia pomiędzy podlewaniami powinna wyschnąć, jednak nie aż tak, że stwardnieje. Kwiaty lawendy podcinamy, gdy tylko przekwitną. 


Lawenda w doniczce również potrafi przetrwać zimę. Trzeba ją przenieść w miejsce, w którym korzenie nie przemarzną lub można umieścić ją  w ogrodzie i odpowiednim materiałem, ochronić przed mrozem. Lawendy nie przycina się przed zimowaniem, ponieważ każde cięcie powoduje wypuszczanie nowych pędów. Robimy to dopiero wiosną, podcinając ją bardzo nisko. Do uprawy lawendy w domu poleca się odmianę wąskolistną. 

1 komentarz :